Historie

Založení souboru se datuje zhruba někdy na jaro 2014. Stejně jako v legendách ani v tomto případě již není přesný den a hodina známa a nikomu to nevadí. Ve Smědčické hospodě se sešli místní nadšenci a příznivci divadla s nemístní, nikoliv nemístnou, Lídou Kotalíkovou, jež měla velkou potřebu hrát divadlo, ale do té doby nepotkala ty správné lidi. Slovo dalo slovo a brzy už bylo jasné, jak se bude soubor jmenovat a co bude hrát. Název Smečka padl hned při prvním setkání a nápad hrát hru Limonádový Joe taktéž. O pár týdnů později přichází do souboru ještě Vláďa Šimeček jemuž je, vzhledem k jeho divadelní minulosti, svěřena role Limonádového Joa. Režie se ujímá Lída Kotalíková, svými dobrými radami od počátku přispívá Vláďa Sosna.

Premiéra Limonádového Joa proběhla o rok později první jarní den – 21. března 2015 a od té doby jsme do konce roku 2016 stihli ještě 16 repríz. Většinou v domácím prostředí, ale na požádání jsme vyjeli i do okolních obcí Stupno, Všenice a Radnice.

Od jara 2015 jsme hledali další divadelní hru, nakonec nám oko padlo na francouzskou veselohru se zpěvy – Lázeň. Pro tuto hru nás opouští Vláďa Šimeček, Barča Sosnů, Žofka Blechů, Verča Kurců.  Nadále s nimi hrajeme Joa a třeba se naše síly zase spojí v dalších hrách. V průběhu zkoušení Lázně se připojuje Vašek Jonáš a několik týdnů před premiérou Katka Jonášová.

Hra Lázeň byla pro náš soubor poněkud větší sousto, jeho realizace trvá o něco déle než u Joa. Premiéra byla, nakonec po mnoha peripetiích, uskutečněna 4. prosince 2016. Za rok se Lázeň dočkala 11 repríz.

Hledání další hry bylo jako hledat jehlu v kupce sena. Proto se někteří členové souboru, ne náhodou to jsou sourozenci a ne náhodou Jonášovi, rozhodli, že hru napíší přímo pro nás. Hra je hotová, i když se občas přidávají ještě scény a neví se ještě název, datum už ovšem premiéry už máme.

V době, kdy začínáme zkoušet novou hru Houbovka, na podzim 2017 se doma a následně i ve velkém v Manětíně loučíme s naším první hrou Limonádový Joe. Díky, Joe, užili jsme si spolu skvělý čas a mnohému jsi nás naučil.

Dále pokračujeme v lázeňské šňůře u nás ve Smědčicích, v Chodové Plané, Drahouši, Plzni, Radnicích, Všenicích, Stupně a Mýtě. Rádi bychom ji přijeli zahrát i do mnoha jiných sálů, kam jsme byli pozváni, ale najít společné volné termíny není lehké, ačkoliv se snažíme. Jednou jsme se kvůli slíbené štaci dokonce rozhodli Lázeň přeobsadit a zahrál si s námi pan Radek Götz. Dohromady jsme do konce roku 2018 uvedli 18 repríz.

Po roce a několika měsících nacvičování uvádíme 8. 12. 2018 premiéru autorské hry Houbovka nebo Čajíček, která byla v průběhu nastudovávání upravena tak, aby Lucie Jonášová mohla ze své role vystoupit a věnovat se jiným životním prioritám.

V červnu 2019 se hra Lázeň dočkala své 20. reprízy a zároveň derniéry. Ještě jsme si ji pak, pro velký úspěch, střihli jednou v Chrástu.

V roce 2019 se nám dařilo s nadšením hrát a pilovat Houbovku a zároveň studovat další hru. Na jaře 2020 přišel Covid, s ním zákaz hraní a taky setkávání a zkoušení. Rozpracovanou hru jsme jen těžko dávali dohromady a tak jsme se v lednu 2021 rozhodli začít zkoušet hru jinou. Část Smečky si ještě odskočila a nazkoušela na den dětí popletenou pohádku O perníkové chaloupce. S tou si vyrazila i na zájezd až do dalekých Černic.

V červnu 2021 z hladu po umění, vzniká tvůrčí skupina Volná smyčka, která přes prázdniny připravila dvě jednoaktovky Obyčejný den a Ende gut, alles gut. Premiéra těchto komorních kousků proběhla 17. listopadu 2021.

S režijní úpravou „jakože zkouška“, která nám dává prostor v hraní, chození po jevišti se scénářem, necitlivé nápovědě a zapomenutým textům, uvádíme hru Zkouška. Zkouška se na zkoušku pro veřejnost odehrála 8. března 2022. Díky ohlasům bychom to mohli považovat za premiéru, ale ještě vyčkejme, co nám rok 2022 přinese.