Historie

Založení souboru se datuje zhruba někdy na jaro 2014. Stejně jako v legendách ani v tomto případě již není přesný den a hodina známa a nikomu to nevadí. Ve Smědčické hospodě se sešli místní nadšenci a příznivci divadla s nemístní, nikoliv nemístnou, Lídou Kotalíkovou, jež měla velkou potřebu hrát divadlo, ale do té doby nepotkala ty správné lidi. Slovo dalo slovo a brzy už bylo jasné, jak se bude soubor jmenovat a co bude hrát. Název Smečka padl hned při prvním setkání a nápad hrát hru Limonádový Joe taktéž. O pár týdnů později přichází do souboru ještě Vláďa Šimeček jemuž je, vzhledem k jeho divadelní minulosti, svěřena role Limonádového Joa. Režie se ujímá Lída Kotalíková, svými dobrými radami od počátku přispívá Vláďa Sosna.

Premiéra Limonádového Joa proběhla o rok později první jarní den – 21. března 2015 a od té doby jsme do konce roku 2016 stihli ještě 16 repríz. Většinou v domácím prostředí, ale na požádání jsme vyjeli i do okolních obcí Stupno, Všenice a Radnice.

Od jara 2015 jsme hledali další divadelní hru, nakonec nám oko padlo na francouzskou veselohru se zpěvy – Lázeň. Pro tuto hru nás opouští Vláďa Šimeček, Barča Sosnů, Žofka Blechů, Verča Kurců.  Nadále s nimi hrajeme Joa a třeba se naše síly zase spojí v dalších hrách. V průběhu zkoušení Lázně se připojuje Vašek Jonáš a několik týdnů před premiérou Katka Jonášová.

Hra Lázeň byla pro náš soubor poněkud větší sousto, jeho realizace trvá o něco déle než u Joa. Premiéra byla, nakonec po mnoha peripetiích, uskutečněna 4. prosince 2016. Za rok se Lázeň dočkala 11 repríz.

Hledání další hry bylo jako hledat jehlu v kupce sena. Proto se někteří členové souboru, ne náhodou to jsou sourozenci a ne náhodou Jonášovi, rozhodli, že hru napíší přímo pro nás. Hra je hotová, i když se občas přidávají ještě scény a neví se ještě název, datum už ovšem premiéry už máme. Tak nám držte palce!

V době, kdy začínáme zkoušet novou hru Houbovka, na podzim 2017 se doma a následně i ve velkém v Manětíně loučíme s naším první hrou Limonádový Joe. Díky, Joe, užili jsme si spolu skvělý čas a mnohému jsi nás naučil.

Dále pokračujeme v lázeňské šňůře u nás ve Smědčicích, v Chodové Plané, Drahouši, Plzni, Radnicích, Všenicích, Stupně a Mýtě. Rádi bychom ji přijeli zahrát i do mnoha jiných sálů, kam jsme byli pozváni, ale najít společné volné termíny není lehké, ačkoliv se snažíme. Jednou jsme se kvůli slíbené štaci dokonce rozhodli Lázeň přeobsadit a zahrál si s námi pan Radek Götz. Dohromady jsme do konce roku 2018 uvedli 18 repríz.

Po roce a několika měsících nacvičování uvádíme 8. 12. 2018 premiéru autorské hry Houbovka nebo Čajíček, která byla v průběhu nastudovávání upravena tak, aby Lucie Jonášová mohla ze své role vystoupit a věnovat se jiným životním prioritám.
Dnes na sklonku roku 2018 máme v plánu pomalu upozaďovat Lázeň, s nadšením hrát a pilovat Houbovku a za rok vám přinést zase něco nového.